“Kadına şiddet, belki de en utanç verici insan hakları ihlali… Ve belki de en yaygını. Coğrafya, kültür ve servet sınırı da tanımayan bu şiddet devam ettiği sürece, eşitliğe, kalkınmaya ve barışa dair gerçek bir ilerleme saglayacağımızı iddia edemeyiz.”

“Kadına şiddet, insanlığa da ihanet!”

Türkiye bu zorbalığa, işte bu sloganla kafa tutuyor.

Geçtiğimiz hafta ülkemiz, 25 Kasım’da dünya çapında düzenlenen “Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” etkinlik ve çalışmalarının güçlü bir parçası oldu. Bu vesileyle, hem dünyadaki hem de Türkiye’deki kadınların şiddet eksenli mağduriyetlerine karşı sesimizi bir kez daha yükselttik.

“Kadına şiddet, insanlığa da ihanet!”

Türkiye bu zorbalığa, işte bu sloganla kafa tutuyor…Kadına şiddet insanlık şuçudur yapı olarak erkek,kadından daha güçlü yapıya sahiptir.Belli sebeplerden dolayı aile içi şiddet eğilimi günümüzde sıkca rastladığımız olayların başında gelmektedir..Böyle aile içi şiddet uygulayan Anne,babalar çoçuklarına gelecek’te kötü bir zemin hazırlıyor.Ve bu çoçukları Olumsuz etkiliyor sizden gördüklerini onlarda yapmaya kalkıyor. İster yetişken ister çocuk olsun şiddete maruz kalan insan yani “mağdur”,gün gelir şiddetin “faili”olur..Güvenli,düzenli,sevgi ve bağlılıkla temellenen zihinsel,duygusal,bedensel ihtiyaçlarını karşılayan bir aile ortamından yoksun bırakılan çocukların yaşadıkları boşluklar kolayca doldurulamayabilir..Gelecek yıllarda toplumda “kaybedecek hiçbir şeyi olmayan”yetiskinler ordusu oluşabilir…

Hatice Karahan

Geçtiğimiz hafta ülkemiz, 25 Kasım’da dünya çapında düzenlenen “Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” etkinlik ve çalışmalarının güçlü bir parçası oldu. Bu vesileyle, hem dünyadaki hem de Türkiye’deki kadınların şiddet eksenli mağduriyetlerine karşı sesimizi bir kez daha yükselttik.

Kadına şiddet, BM tanımına göre; kamusal ya da özel hayatta kadınların fiziksel, cinsel veya zihinsel olarak zarar görmesine sebep olan ya da olma potansiyeli taşıyan cinsiyet temelli her türlü şiddet eylemi…

Dolayısıyla kadına şiddet deyince, akla ağırlıklı kaynak olan eş tarafından fiziksel zorbalık gelse de, aslında kayıtların yetişemeyeceği kadar çeşitli formlar da var şüphesiz. Malum, kadınlar ailenin diğer bireylerinden kamusal alana kadar uzanan mecralarda diğer erkeklerin de baskısına maruz kalıyor. Ve sözlü saldırı ile ayırımcılık da, şiddet tanımının içine giriyor.

Kadınlar üzerinde çeşitli derecelerde zararlara sebebiyet veren bu hastalıklı durumun temelinde, erkeklerin kadınlara yönelik bakış açısındaki ve karşı cinse yükledikleri normlardaki anormallikler yatıyor. Bunun yanı sıra araştırmalar, özellikle fiziksel darbe içeren şiddet vakalarında, çocuklukta maruz kalınan aile içi davranış ve olayların da rol oynadığını gösteriyor.

Kadınların bu vahşete (özellikle sürekli) maruz kalmasında, sahip oldukları eğitim ve sosyoekonomik statü gibi özelliklerin de bağlantısı var ancak bu seviyelerin yüksek olduğu ailelerde de şiddetin her zaman engel tanımadığı çok iyi biliniyor…

Tags:

2 Comments

 1. Peygamberimiz s.a.v bir hadisinde ; Ey insanlar ! Kadınların haklarına riayet ediniz! Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz !
  Onlar hakkında ALLAH ‘tan korkmanızı tavsiye ederim.” buyurur..
  Ve yine diğer bir hadis-i şerifte
  Sizin hayırlınız , kadınlarına hayırlı olan (iyi davranan) dır.
  Gel görki Kadınlarımız korumak bir yana , insanlık kaldı mı o da muamma…

  1. Peygamber Efendimiz Bir Erkek Haniminla Cocuk Gibi Olmalıdır Demistir. Lakin Bunu Anlamak Istemiyoruz Keşke Anlayabilseydik .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir